Вчитель початкових класів

Вчитель початкових класів
Мелодія починається з першої ноти, саме вона визначає її характер. Початкова школа - своєрідна перша нота шкільного життя Що може буть дорожче, ніж дитя, Якого любиш ти до забуття? Але піднять його на власні ноги - для цього треба все життя

вівторок, 19 січня 2021 р.

Дистанційне навчання 19.01

 

Тема. Контрольна робота. Аудіювання. Зірка Мензатюк «Гарбузище».

 Мета. Перевірити рівень сформованості  аудіативних умінь школярів:  вміння сприймати на слух незнайомий текст і розуміти його з одного прослуховування; вчити встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, визначати головну думку твору;   розширити словниковий запас учнів; розвивати творчу уяву,  фантазію учнів, мовлення, мислення; виховувати любов до природи, самостійність, наполегливість.  

ПОВІДОМЛЕНЯ ТЕМИ УРОКУ.       

РОБОТА НАД ТЕКСТОМ ЗА ЗІРКОЮ МЕНЗАТЮК «ГАРБУЗИЩЕ».

- Сьогодні  ми ознайомимся із творчістю Зірки  Мензатюк з твором "Гарбузище"

1.     Розповідь учителя про Зірку Мензантюк .


   Зірка  Мензатюк  народилася 21 жовтня 1954 року в селі Мамаївцях Кіцманського району Чернівецької області, Україна. Писати почала, коли вчилася у другому класі. Це сталося так: одного разу вчителька задала написати вдома переказ «Ліс восени». Почавши з переказу, Зірка написала про лисячу нору, яку бачила в лісі, про білочку, що збирала ліщинові горіхи, а далі й про те, яким ліс стане взимку, коли його засипле сніг. Замість кількох рядочків переказ розтягнувся на цілих п’ять сторінок. І їй так сподобалося викладати на папері власну розповідь, що письменниця на цьому не зупинилася і написала ще й віршовану «Казку про кицю Мурку і дівчину Ганну», а в наступні дні — чимало віршиків. Однокласники чомусь не повірили, що дівчинка пише вірші сама, і стали говорити, що все те написав її прадід Олекса та й закопав, а вона викопала і видає за свої.
         Закінчивши школу, Зірка вступила на факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Вступ, насправді, виявився нелегким, але їй допомогли численні публікації творів у газетах, здобуте перше місце на обласній олімпіаді з української мови і літератури та ще рекомендація Спілки письменників, яку вона дістала як авторка-початківець.
       Закінчивши у 1977 р. університет з червоним дипломом, вона працювала кореспондентом газети «Радянська Україна». Робота була цікавою і відповідальною, проте скоро письменниця стала відчувати, що пише не про те, не так, як хоче, тому відмовилася від кар’єри, залишила газету і присвятила себе творчості для дітей.

З 1995 р. Зірка Мензатюк — член Національної Спілки письменників України; з 1997 р. веде в дитячому журналі «Соняшник» рубрики «Храми України»«Фортеці України»«Щоб любити»«Щоденник мандрівника»; з 2004 р. — автор рубрики про святині України в освітній радіопередачі для школярів «АБЦ» Національного радіо.



Казки письменниці почали друкувати в журналах «Барвінок», «Соняшник», «Малятко», у закордонному журналі «Веселка», який виходив у США і Словаччині.

У 1990 році видавництво «Веселка» випустило її першу книжку казок «Тисяча парасольок». Невдовзі в тому ж  видавництві  вийшла  друга книжка «Арніка» (1993) — казка про найчарівніше зілля Карпат. У видавництві «Лелека» побачила світ книжка «Мільйон мільйонів сестричок» (1999).
        У 2002 р. як спеціальний випуск журналу «Соняшник» вийшла друком книга про найвідоміші церкви та монастирі України, адресована дітям, «Наші церкви: історія, дива, легенди», де у цікавій, доступній формі письменниця оповідає про різні стилі церковної архітектури, будову іконостаса, про чудові ікони України, найвизначніших українських святих, вміщує легенди і перекази, багато з яких на той час публікувалися вперше.

      Не могла письменниця не написати і казок про Київ — нашу столицю — казкове місто, про яке складали казки ще за княжих часів. Всі ми їх знаємо: казку про киянина з Подолу Кирила Кожум’яку, про чарівницю Добраду та ін. І от у 2006 р. «Видавництво Старого Лева» надрукувало книгу під назвою «Київські казки». Цього ж року у видавництві побачили світ ще  два видання письменниці — «Таємниця козацької шаблі» і «Казочки-куцохвостики», яке здобуло титул «Книжка року-2006» у номінації «Дитяче свято» і 3-тю премію київського ярмарку «Книжковий світ-2006» у номінації «Краща дитяча книга».

       У 2007 р. у видавництві «Букрек» вийшла книга «Катрусині скарби», в якій письменниця знайомить юного читача з традиційним народним мистецтвом України. Цього ж року у видавництві «Грані-Т» побачила світ збірка казкових історій «Як до жабок говорити» про пригоди хлопчика-мрійника Іванка, якого називали чарівним не за те, що він умів робити чудеса всілякі, а тому, що вірив у них. Разом з ним можна навчитися говорити до жабок, равликів, ластівок та інших істот, зрозуміти, чому долиною цвіте бузьків вогонь, ведмежа цибуля та заяча конюшина.

      У своїх казках Зірка пише про вічні цінності українського народу. У 2008 р. у видавництві «Школа» побачила світ її книжка «Макове князювання», в яку включено казки про наші свята, адже саме в них приховано багато казкового, чарівного! От хоча б перетворення звичайного яєчка в красуню-писанку, що несе на собі чарівні знаки. Про неї письменниця розповіла в казці «Писанка». Або звичай справляти на Великдень обновки, про який нам нагадує вірш Тараса Шевченка «На Великдень, на соломі». Чому їх справляли? Що вони значили? Про це — казка «Молоданчик». А хіба не варті казок свято Івана Купала, коли зілля набирається найбільшої сили, або повна краси й поезії Зелена неділя, в якій можна віднайти загублену гармонію життя, і Різдво, і Спаса та Маковія, і чимало інших свят. Вони прикрашали її дитинство, без них життя втратило б свої найяскравіші барви, тому бережімо їх!
     Зірка Мензатюк — лауреат міжнародного літературного конкурсу у США,      літературної премії імені Лесі Українки, Наталі Забіли.


2. Словникова робота.  Робота зі словником.

    Тлумачення слів. Учні шукають у словнику.

Огудиння - стебла чи гілки повзучої, виткої рослини.

Зніяковів – смутився

Залопотіли-зашуміли.

Прядиво – волокно, приготовлене до прядіння.

Допровадили – дотягли.

 

 3.     Проведення контрольної роботи. Аудіювання.

Читання  вчителем тексту.

       Гарбузище
      На городі між огудинням  зацвіла жовтогаряча квітка. Побачив її молодий джмелик і здивувався.
— Що з тебе виросте, з такої великої?
— Здоровенний гарбуз виросте! Ось я його покажу.
      Квітка зібрала пелюстки вузликом, — і справді, на стеблі зеленіє гарбузик.
— Оце велетень? Оцей лопуцьок? Ой, розсмішила! — джмелик затрясся, загудів від сміху.
— Я ще маленький... — зніяковів гарбузик. — Але я виросту.
      І він почав рости. День росте, другий росте, тиждень росте... Залопотіли соняхи, затріщало огудиння, — то Михась партизанить у кукурудзі.
— О, гарбузик! Дай-но зроблю з тебе корову. Роги будуть з прутиків, хвіст із прядива...
— Не чіпай мене, Михасю, бо я ще малий! Хай-но стану завбільшки як твоя голова!
— Як моя голова? Гаразд, почекаю.
       Росте гарбузик та й росте. Чималий зробився. Вітер його обвіває, сонечко зігріває.
— Це ще би дощику...
      Почув дощик — закапотів, залопотів по городу. Гарбузик умився, дощівки напився і знов росте.
      Після дощу прийшов на город Михасько.
— Де тут мій гарбузик? О, який! Вже й за голову більший. Зроблю-но я з тебе страховище. Виріжу рот-очі, вправлю свічку всередину і понесу, коли стемніє, на роздоріжжя. То-то всі поналякуються!
— Не зривай мене, Михасику! Почекай трохи. Я ще більшим стану, як млинові жорна.
— Що ж, будь по-твоєму. Тільки гляди, не обдури.
       Вже й соняхи поперецвітали,  а гарбуз знай росте. Зробився великий, як млинові жорна! Аж у землю вгруз.
— Це ще би сонця... — каже.
  Визирнуло сонечко, скісним променем вересневим пригріло гарбузові боки.   Вони й пожовтіли.
      Прилетів джмелик. Сів на гарбуз й питає:
 — Де тут той лопуцьок, що вирости нахвалявся?
— Ось де я, під тобою! — гуде гарбузище. — Тепер мене здалеку видно.
— Хіба це ти? Це ж гора! І чому ти жовтий?..
— Бо на кашу пора!
       Прийшов на город Михась, тато, дід Михасевий, ще й сусіда покликали. Ледве гуртом гарбуз у двір допровадили. А що вже було з нього каші — з пшоном, з маслом, — на все село!                                (Зірка Мензатюк, 298 слів)

Тестові завдання

1.     Хто побачив велику жовтогарячу квітку, що зацвіла на городі між огудиння(1 бал)

а) Бджілка;

б) коник-стрибунець;
в) молодий джмелик.

2.     Хто не вірив, що гарбуз виросте великим?                                 (1 бал)

а) Джмелик;

б) Михась ;
в
) соняхи.

 3.  Що зазеленіло на стеблі?                                                                   (1 бал)

а) Маленький огірочок;

б) маленький гарбузик;
в) маленьке яблучко.

3. Як джмелик відреагував, побачивши маленький гарбузик?
            (1 бал)
а) Загудів від сміху;                                                                                                                    б) заплакав;
в) почав співчувати.

4. Що хотів зробити Михась із маленького гарбузика, коли побачив його на городі?                                                                                                          (1 бал)

а) зробити страховище;

б) зробити маленький м 'ячик;
в) зробити з нього корову.
5. Яким став гарбузик після дощику?                                                      (1 бал)

а) Великим;

б) схожий на огірок;
в) ще меншим.
6. Яким став гарбуз із настанням осені?                                                   (1 бал)
а) Великим і жовтим;
б) маленьким і зеленим;
в) довгим і м 'яким.
7.  Що приготували з гарбуза? Складіть слово, доповніть відповідь.   (2 бали)
 мка-м + шу  ____________________________________________________________

 

 8.  Хто гарбуз доправляв до хати?                                                     (2 бали)

______________________________________________________________________
9. Поміркуйте, чому вибраний такий заголовок до твору.               (1 бал)
______________________________________________________________________

ПІДСУМОК УРОКУ.

- Що робили на уроці?

- Чому вибраний такий заголовок до твору?

- Що б ви зробили з гарбуза?

19.01 Математика 

         Тема. МНОЖЕННЯ ОДНОЦИФРОВОГО ЧИСЛА НА БАГАТОЦИФРОВЕ
         Мета. формування предметних компетентностей: узагальнити уявлення учнів про переставний закон множення; ознайомити з прийомом представлення множників при письмовому множенні; вчити розв'язувати задачі на спільну роботу; вдосконалювати навички усних та письмових обчислень; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне

1. Повідомлення теми та мети уроку (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»)

- Сьогодні ми продовжимо множити багатоцифрове число на одноцифрове

— Поясніть способи обчислення, виконавши множення та переставивши множники — № 567 (2) (с. 92).

Міркуйте так. Потрібно помножити число 8 на 3247. Виконуємо обчислення двома способами.

— Яку властивість множення застосуємо, щоб перейти до множення чисел в іншому порядку?

— Який спосіб обчислення найбільш зручний?


Знаходження значень виразів — №618 (використання прийому «Взаємоперевірка»).

2) Фізкультхвилинка.

3) Розв'язування задачі № 620 (з використанням прийому «Я — вчитель»).

— Прочитайте задачу і розгляньте її розв’язання.

— Які компоненти відомі?

Учні самостійно розв’язують задачу за планом.

4. Розв’яжи задачу.

Учні зібрали 120 кг яблук і 160 кг груш. Усі фрукти розклали у ящики, по 10 кг у кожний. Скільки ящиків необхідно взяти? 

5. Знайти значення виразу №619

Домашнє завдання №622

Українська мова

Тема. Прикметники твердої і м’якої груп.  Відмінювання прикметників.

Мета: сформувати в учнів уміння визначати належність прикметників до певної групи, вміння відмінювати прикметники, знаходити орфограму “буква и, і, ї у відмінкових закінченнях прикметників”, обгрунтовувати вибір написання відповідним орфографічним правилом; розвивати  навички самостійної роботи; удосконалювати культуру мовлення; виховувати любов до рідного краю.

             Хід уроку

 Організація класу

Добрий день, діти. Подивіться за вікно. Який ви бачите там пейзаж? (похмурий, сніговий, зимний). Сідайте. Розгорніть зошити, запишіть число і тему сьогоднішнього уроку.

Актуалізація опорних знань

Перед вами листи оцінювання, в них виставлені максимальні бали за ті чи інші види робіт. Форма оцінювання теж різна. Тому у кожного є шанс набрати 12 балів. Але кожен на щось розраховує, тому поставте собі оцінку, яку ви зможете отримати в кінці уроку.

         З чого розпочинається урок мови? (з повторення). А що нам необхідно повторити, щоб рухатися далі? (визначення прикметників. Групи за значенням, тверда та м’яка групи).  Так. Якщо були уважні, то зрозуміли, яке завдання будемо виконувати. 

         Чи є, хто набрав максимальну кількість балів? Будь ласка

-         Що таке прикметник?

-         Які є групи за значенням?

-         Як визначити групи у прикметників? А якщо прикметник у множині?

Рухаємось далі. Перед вами інструктивна картка, на якій під номером 2 подане завдання, з якого необхідно виписати у 2 стовпчики прикметники твердої та м’якої групи.   Не забувайте, щоб правильно визначити групу у множині, необхідно його поставити в однину.

 Виписати з поданного тексту прикметники та розподілити їх у два стовпчики: тверда та м’яка групи:

Коли в українські степи приходила рання весна, по селах починали лаштуватися в далеку дорогу чумаки. Минали останні дні перед виходом валок із сіл, і ось уже випливали величезні вози у неблизьку подорож.

         Проводжали чумаків урочисто, усім селом. Співали пісень, виголошували напуття, а найшанованіший у громаді чоловік благословляв їх перед дальньою дорогою.Увага на дошку.Якщо у вас все вірно, то поставте собі 1 бал. Якщо помилка у 2-3 словах – 0,5 балів, більше – на жаль 0.

          Діти, перед вами вірш, Але там пропущені три прикметники. Подумайте, які найбільш підходять? Перевірка.

Визначте групи поданих прикметників – синє – м’яка, прекрасна – тверда, голосисті – тверда. Синє небо – рід який (середній). Утворіть словосполучення, щоб цей прикметник став чоловічого та жіночого роду. Молодці. Написали вниз 7 відмінків. І ряд відмінює словосполучення синє небо, другий – синій пролісок, третій – синя хмара. До дошки представники кожного ряду.

Перевірка! Зробіть висновок як відмінюються прикметники м’якої групи? Діти, а чому я написала лише прикметники середнього та жіночого роду? Зверніть увагу, що у мене не так як у вас. (у М. в. є паралельні форми.).

Прекрасна весна – І ряд; прекрасне  свято, прекрасний день

Перевірка!

 Діти, а які птахи асоціюються з весною?  Так, солов’ї. подивіться уважно на наступний вірш. Назвіть мені прикметники! У якому числі вони стоять (у множині). Ми не знаємо як відмінюються    прикметники множини.

І варіант відмінює прикметник милі, а ІІ – безкраї. Увага! До якої групи належить слово милі? А слово – безкраї?

Перевірка!

Діти, хто був уважний, у кого немає жодної помилки, той ставить собі 2 бали. У кого є одна-дві помилки – 1,5 бала. У кого 3-4 – 1 бал. Якщо 5-6 – 0,5 балів. А якщо більше – 0. 

Фізхвилинка

Закріплення вивченого

 - А після будь-якого весняного дощу все навколо зеленіє, цвірінькають пташки і чути спів солов’я. А чи бачив хто цю пташку? Який він? Чули Як він співав? У нас буде нагода це почути, але ж не просто так.

Завдання. Перед вами текст про солов’я, але там відсутні прикметники, вам треба цей текст відновити, використовуючи слова із довідки та визначити зверху відмінок.

 Вставити замість крапок прикметники із довідки; визначити відмінки прикметників

 Годі й уявити собі весну без того співака, його краси! І ночі ті наші….. утратили весь свій чар, коли б у …. сяйві місяця не мережили …. звуки ……. пісні.

І ось одного …  вечора в …. гаю над річками та ставками почувся його …….гімн. Спершу квилить він ……, ……… голосом, немов настроює свій інструмент. І сиплються……, ……… звуки, які сягають …..неба і линуть у далечінь.

 

Довідка. Весняний, блідий,  солов’їна,  дзвінкі, ясний, тихий, зелений, величний, короткі, урочистий, несміливий, ранній, ніжний, відривисті, синє.


Перевірка! Діти будьте уважні. За цей вид роботи 4 бали. Якщо все вірно – 4. Якщо є помилки у 2-3 словах та відмінках – 3. У 4-5 – 2 бали, у 6-7- 1 бал, 8-9- 0,5, а решта – 0.

 

 Самостійна робота. Наступне завдання. Необхідно переписати словосполучення , вставити відповідні букви, визначити відмінок.

Вставити букви, визначити відмінки, виділити закінчення

Невелик…й став, у чист…й воді, весел…й щебет, на чуж…й землі, широк…й долині, ніжн…м співом, могутн…й дуб, задумлив…м поглядом, щаслив…ї долі, пінист…й воді, на величн…му святі, народн… гуляння 

Перевірка! Все вірно - 2 бали, 12-помилки – 1,5, 3-4 – 1 бал, 5-6- 0,5 балів, далі – 0.

Підбиття підсумків уроку.

Ну що чи можна сказати що ми сьогодні працювали як бджілки?

Чому навчилися?

Що нове дізнались?

Що було цікавого?

Діти, там у карті у вас є такий запис  - додатковий бал. А хто відповідав найбільше, знав відповіді на всі питання? Так поставте собі по 1 балу.

А тепер підрахуйте свої здобутки, крім 4 учнів, яким я виставлю оцінки сама.

Чи співпадає ваша реальна оцінка з уявною?

Домашнє завдання. Вправа 425

     

                                                                                 

 


Немає коментарів:

Дописати коментар