Вчитель початкових класів

Вчитель початкових класів
Мелодія починається з першої ноти, саме вона визначає її характер. Початкова школа - своєрідна перша нота шкільного життя Що може буть дорожче, ніж дитя, Якого любиш ти до забуття? Але піднять його на власні ноги - для цього треба все життя

вівторок, 12 січня 2021 р.

Дистанційне навчання 12.01

 Читання 

Тема. Легенди та притчі українців.

Мета уроку. Розширити знання учнів про легенду та притчу як один із жанрів

усної народної творчості. Допомогти учням глибше відчути їх змістові

та жанрові особливості. Вчити стисло переказувати і визначати головну думку в прочитаному творі. Виховувати інтерес до усної народної творчості.

 

Хід уроку

1. Слово вчителя.

— Література кожного народу пройшла два шляхи розвитку — усний і писемний (книжковий). Дуже давно, ще до виникнення писемності, люди складали пісні, розповідали казки, легенди тощо. Ми не знаємо сьогодні авторів цих творів, оскільки передавалися вони від одного покоління до іншого, при цьому часто змінювалися.

Одним із прозових жанрів усної творчості є легенди. Завдяки легендам в

народній пам’яті збереглися і дійшли до нас відомості про історичне минуле

народу, уявлення про причини виникнення різних явищ природи.

Легенди — це усні народні оповідання про події чи людей, оповиті казковістю, фантастикою.

Легендами називають оповіді про святі місця, про походження рослин  і тварин.

На відміну від казок, у легендах немає традиційних зачинів. Фантастичний

зміст передається через диво, яке створили незвичайні люди. У легендах є повчальний висновок.

Особливості народних легенд:

 вони малі за обсягом;

 у них 2–3 головні персонажі;

 за формою прозові;

 присутність фантастичного вимислу значно більша, ніж насправді,

але менша, ніж у казці.

2.

Притча — це повчальна розповідь з історії чи навколишнього життя,

мета якої — викласти духовні чи моральні істини.

Сюжет притчі будується в образній формі, на життєвих ситуаціях, на повсякденних спостереженнях суспільного життя. На перший погляд здається, що

зміст притчі дещо прихований і мовлення притчі проводиться наздогад. Але це

не так. Притчі мають надзвичайно великий зміст, колосальний задум, неабиякий замисел. Вони винятково дохідливо сприймаються. Притчі уособлюють в

собі й світські ситуації, й приповідки, й народні спостереження, й загалом всю

народну мудрість, а в Євангелії — ще й Господню науку. Багато притч Ісуса

Христа описали святі євангелісти Матвій, Марк, Лука та Іван, і, безперечно,

багато притч Ісуса не записані й, на жаль, не дійшли до наших днів.

У перекладі з грецької мови «притча» — це «йти пліч-о-пліч», себто притча

пліч-о-пліч ставить відоме з невідомим.  

 

  1. Повідомлення вчителя.

— Легенди, які ми обговорили, відображають світогляд наших предків, їх

ставлення до природи, людських вчинків.

Після прийняття християнства народ складав легенди, в яких оповідав про

події, пов’язані з життям святих; про героїчні сторінки своєї історії.

2. Читання та обговорення легенд.

 Легенда «Див-озеро».

Прочитати легенду. Відповісти на запитання.

— Коли і де відбуваються описані події?

— Чому озеро назвали Див-озеро?

— Які фантастичні елементи наявні в легенді?

 

 Легенда «Калина і дівчина».

Прочитати легенду. Відповісти на запитання.

— Коли і де відбувалися події?

— В чому героїзм дівчини Килини?

— Чому дивне дерево назвали Килиною?

  Легенда «Цвіркун».

Прочитати легенду. Відповісти на запитання.

— Яким ріс хлопчик?

— Чому у володаря хлопчик перестав співати?

— Звідки повелися на нашій землі цвіркуни?

  «Батьківський скарб», «Нові чоботи».

Підсумок уроку.

1. Пофантазуйте, якою може бути легенда про походження назви вашого

населеного пункту.

2. Спробуйте розпитати в старших родичів і записати легенди чи притчі,

які побутують у вашому краї.

Математика

Тема Письмове множення багатоцифрового числа на одноцифрове. Розв язування задач на знаходження вартості

-          Сьогодні продовжимо письмово множити багатоцифрове число на одноцифрове.

1.      Обчислити

285 ∙ 3            155 ∙ 4          244 ∙ 3            485 ∙ 2

            3285 ∙ 3          3155 ∙ 4        12244 ∙ 3      11485 ∙ 2

2.      Виконати обчислення №581.

      493004 – 3334 + (1906 – 1538) ∙ 1000

     312211 -3 – 948 + 96 : 3

Завдання № 582. Склади задачі за таблицею (усно).


 

Ціна

Кількість

Вартість

4 грн

?

96 грн

8 грн

?

96 грн

?

16

96 грн

?

32

96 грн

 Як зміниться кількість, якщо вартість не зміниться, а ціна збільшиться у 2 рази?

Як зміниться ціна, якщо вартість не зміниться, а кількість збільшиться у 2 рази?

Поясни рівність 8 : 4 = х : 2.

Розв яжи задачу №584.

 Спочатку купили 8 маленьких повітряних кульок по 5 грн за кожну, а пізніше купили ще 4 великі повітряні кульки. Вартість обох покупок однакова. Яка ціна великої кульки?

Домашнє завдання № 585,   № 586

 Українська мова

Тема  Підсумковий урок з теми «Прикметник»

Мета: узагальнити знання учнів, здобуті при вивченні теми «Прикметник», учити  застосовувати  теоретичні знання на практиці;   розвивати мовлення учнів та інтерес до вивчення української мови; виховувати  вміння толерантно співпрацювати  у групах.

 

-     Сьогодні у нас останній урок з теми «Прикметник», ми пригадаємо все те, що вивчили про цю частину мови.

  1. Розминка. «Мозковий штурм»

- На що вказує прикметник?

- На які питання відповідає?

- З якою частиною мови найчастіше зв’язаний у реченні?

- За чим змінюється прикметник?

- Якого роду бувають прикметники?

- Визначте рід прикметника:

       швидка допомога,  веселе дитя, мужній воїн, зелені ялинки.

- Чому не можна визначити рід в останньому словосполученні?

- В якому числі вживаються прикметники?

- Визначте число:

        дужі хлопці, молода дівчина.

-          Отже, прикметник – це …

      2.Конкурс «Хто більше?»

     У багатьох мовах світу прикметників немає взагалі. Їхні функції часто виконують іменники. Ця властивість притаманна  амхарській мові – основній мові Ефіопії. А в мовах Східної та Південно-Східної Азії (китайська, в’єтнамська) прикметник неможливо відрізнити від дієслова. Дослідники стверджують, що їхньою мовою простіше сказати «листя зеленіє», ніж «зелене листя».

      Це частина мови,

      Без неї нам не обійтись,

      Ти вслухайсь в слово пречудове,

      Йому, як другові всміхнись.

      Земля – ласкава, люба, рідна,

      А сонце – щире, золоте,

      А небо – лагідне, погідне,

      Життя – прекрасне і ясне.  

      То ж, зараз, завдання.  Дібрати якомога більше прикметників до іменника «мова».

3. Конкурс «Подумай. Пригадай.»

     - Які кольорові моря планети знаєте? Запишіть.

     - Як напишете назви морів?

     - Яке з названих морів омиває береги нашої країни?

 

        Хвилинка-цікавинка

      Жовте море у деяких місцях здається жовтим, але не всюди, а тільки там, де в нього впадає річка Хуанхе. Вона наносить у море багато мулу, через що вода у цих місцях каламутно-жовта.

     Червоне море буває таким тоді, коли на його поверхню спливають бурувато-червоні водорості.

     Чорним море названо з декількох причин: по-перше, за темний відтінок глибин, по-друге, за його характер: воно було більш суворим у порівнянні з тими південними морями, які були відомі стародавнім мореплавцям.

     Є різні твердження стосовно того, чому Біле море так названо. Одні вбачають причину у тому, що більшу половину року це море покрито льодом і снігом. Інші переконують, що колір води біліший, бо живе в ньому велика кількість мікроскопічних  живих організмів, які розсіюють, але не розкладають сонячне світло.

     4. Робота з картками(виконати в зошиті)

     - Чи задумувалися ви навіщо існують прикметники у мовленні?

Удосконалити текст, щоб зрозуміло було про яку пору року йдеться мова. Визначити рід, число, відмінок прикметників.

Одного________ ранку Івась пішов на прогулянку. Світило ________ сонце. Стиха шуміли ________ дерева. Верба схилила свої ________ коси до ________ води.

(За правильну відповідь команда отримує 8 балів)

    5. «Народна мудрість»

     - Властивість прикметників здавна підмітив народ і, зазвичай, використовує їх у загадках, прислів’ях, приказках. Згадайте прислів’я у яких є прикметники.

 6. Виконання тестових завдань

                                    І варіант

1. Вибери правильне твердження.

     У називному відмінку однини прикметники жіночого роду мають закінчення:

     а) –а, -я;                          б) –ий, -ій;               в) –е, -є.

2. Як утворився прикметник прохолодний?

     а) за допомогою суфікса;   б) префікса;    в) префікса та суфікса.

3. Запиши прикметник літній у давальному відмінку.

     ________________________________________________________

4. Визнач відмінок прикметника в даному реченні.

    Навесні вбирається калина в смарагдове намисто.

5. Яким членом речення зазвичай виступає прикметник?

    _________________________________________________________

6. Запиши 3 словосполучення, в яких прикметники вжито у переносному   значенні.

     _________________________________________________________

7. Склади і запиши речення, у якому прикметник осінній стоїть у Р.в. однини.

    __________________________________________________________

8. Добери прикметники до іменника кошеня.

    __________________________________________________________

                     (Максимальна кількість - 12 балів)

 Домашнє завдання

    написати міні-твір «Мамині руки», використовуючи прикметники,

       красиві образні вислови;

 

 

 

 

 


Немає коментарів:

Дописати коментар